Liečba koreňových kanálikov je potrebná, keď je nerv zuba postihnutý kazom alebo infekciou. V záujme záchrany zuba sa odstráni dreň (živé tkanivo vo vnútri zuba), nervy, baktérie, prípadný kaz a vzniknutý priestor sa vyplní špeciálnymi, liečivými zubnými materiálmi, ktoré prinavrátia zubu plnú funkciu.
Ošetriť koreňový kanálik je nevyhnutným krokom pre záchranu zuba, ktorý by inak odumrel a musel by sa vytrhnúť. Mnohí pacienti si myslia, že odstránenie zuba, ktorý spôsobuje problémy je riešením, ale neuvedomujú si, že extrakcia (trhanie) zuba bude v konečnom dôsledku nákladnejšia a spôsobí značné problémy susedným zubom. Liečba koreňového kanálika je veľmi úspešná a zvyčajne trvá celý život, aj keď je možné, že občas sa zub bude musieť znovu ošetriť kvôli novým infekciám.
Čistenie koreňových kanálikov si vyžaduje jedno alebo viac návštev zubnej ambulancie a môže ho vykonať zubný lekár alebo endodontista (špecialista na koreňové kanáliky).
Kým je zub znecitlivený, okolo zuba sa umiestni kofferdam (guma), aby zostal suchý a bez slín. Na vrchole zuba sa vytvorí prístupový otvor a do otvoru sa vloží séria pilníkov koreňového kanálika, jeden po druhom, čím sa odstráni dreň, nervové tkanivo a baktérie. Ak je prítomný zubný kaz, odstráni sa špeciálnymi nástrojmi.
Keď je zub dôkladne vyčistený, zapečatí sa buď trvalou výplňou, alebo ak sú potrebné ďalšie ošetrenia, umiestni sa dočasná výplň.
Pri ďalšom stretnutí, zvyčajne o týždeň až dva neskôr, sa korene a vnútorná dutina zuba vyplnia a utesnia špeciálnymi zubnými materiálmi. Na zakrytie otvoru na vrchu zuba sa umiestni výplň. Okrem toho by všetky zuby, ktoré majú ošetrenie koreňových kanálikov, mali mať nasadenú korunku (čiapočku). Chráni sa tým zub a predíde sa jeho zlomeniu a obnoví sa jeho plná funkcia.
Po ošetrení môže byť Váš zub stále citlivý. Keď sa zápal zmierni a zub sa zahojí, citlivosť ustúpi.
Po každom ošetrení dostanete pokyny k starostlivosti. Dodržiavanie pravidiel ústnej hygieny a pravidelné návštevy u zubára Vám pomôžu pri liečbe koreňových kanálikov.