Úplné zubné protézy a čiastočné zubné protézy
Zubná protéza je snímateľná náhrada zubného aparátu za chýbajúce zuby a okolité tkanivo. Sú vyrobené tak, aby sa veľmi podobali Vašim prirodzeným zubom, a tým zlepšili Váš úsmev. Existujú dva typy zubných protéz - úplné a čiastočné zubné protézy. Kompletné (úplné) zubné protézy sa používajú, keď chýbajú všetky zuby, zatiaľ čo čiastočné zubné protézy sa používajú, keď niektoré prirodzené zuby zostávajú. Čiastočná zubná náhrada nielenže vyplní priestory vytvorené chýbajúcimi zubami, ale bráni posunutiu ostatných zubov. Zubné protézy sa vyrábajú po odstránení zubov a zahojení tkaniva ďasien, čo zvyčajne trvá 4 až 6 týždňov. Počas tejto doby je pacient bez zubov. Zubné protézy sú veľmi odolné zariadenia a vydržia mnoho rokov. Je možné opraviť alebo upraviť ich z dôvodu bežného opotrebovania.
Kedy sa používajú zubné protézy?
- Kompletná (úplná) protéza - strata všetkých zubov v oblúku.
- Čiastočná protéza - strata niekoľkých zubov v oblúku.
- Zvýraznenie úsmevu a tkanív tváre.
- Zlepšenie žuvania, reči a trávenia.
Postup nasadenia zubnej protézy
Proces získania zubnej protézy si vyžaduje niekoľko návštev zubnej ambulancie, zvyčajne počas niekoľkých týždňov. Odoberú sa presné odtlačky (formy) a merania, ktoré sa použijú na vytvorenie Vašej zubnej protézy. Na zaistenie správneho tvaru, farby a prispôsobenia môže byť potrebných niekoľko „skúšobných“ sedení. Na poslednom z nich, Váš zubár presne upraví a umiestni hotovú protézu, čím zaistí prirodzené a pohodlné uchytenie. Je normálne, ak pociťujete zvýšený tok slín, určitú bolestivosť a možné ťažkosti s rečou a prežuvaním. Tieto problémy ustúpia, keď si Vaše svaly a tkanivá zvyknú na novú zubnú protézu. Po nasadení zubnej protézy budete oboznámení s pokynmi, ktoré sú potrebné pre starostlivosť o Vašu novú zubnú protézu. Správne čistenie, správna ústna hygiena a pravidelné návštevy u zubára Vám pomôžu predĺžiť životnosť zubnej protézy.
Zubný mostík
Zubný mostík je typ trvalej fixnej protézy, ktorý slúži ako náhrada chýbajúcich zubov. Na vytvorenie mostíka sa používajú najmenej dva existujúce zuby. Mostíky môžu byť vyrobené z porcelánu, kovu alebo z kombinácie oboch. Zubné mostíky môžu byť podopreté prírodnými zubami alebo implantátmi.
POUŽITIE ZUBNÝCH MOSTÍKOV:
V prípadoch, keď vek, celkové a/alebo zubné zdravie pacienta, závažná strata kostnej hmoty, história neúspešných implantátov alebo osobné preferencie neumožňujú liečbu implantátom, je zubný mostík vhodnou možnosťou na nahradenie chýbajúcich zubov. K strate zuba dochádza v dôsledku periodontálneho ochorenia, veľkého kazu alebo úrazu. Chýbajúce zuby je dôležité čo najskôr nahradiť. Chýbajúci zub nie je len estetický problém. Keď pacientovi chýba jeden alebo viac zubov, zuby susediace s chýbajúcim zubom alebo oproti nemu sa začnú neprirodzene posúvať. Tento proces spôsobuje štrukturálne poškodenie čeľustnej kosti, oslabuje inak zachrániteľné zuby a v konečnom dôsledku vedie k ďalšej strate zubov. Okrem toho, keď pacientovi chýbajú viaceré zuby, negatívne to ovplyvňuje jeho žuvaciu funkciu. Viacnásobné chýbajúce zuby sú priamo spojené so závažnými gastrointestinálnymi problémami.
Zubné mostíky sa používajú v nasledujúcich prípadoch:
- Výplň priestorov chýbajúcich zubov.
- Udržanie tvaru tváre.
- V snahe zabrániť posunutiu zostávajúcich zubov z ich polohy.
- Obnovenie schopnosť žuvania a reči.
- Obnovenie prirodzeného úsmevu.
- Prechod z odnímateľnej čiastočnej protézy na trvalú zubnú protézu.
Ako prebieha nasadenie zubného mostíka?
Nasadenie zubného mostíka zvyčajne vyžaduje dve alebo viac návštev zubného lekára. Kým sú zuby znecitlivené, dva kotviace zuby sa pripravia odstránením časti skloviny, aby sa umožnila korunka. Ďalej sa vytvorí vysoko presný odtlačok (forma) alebo 3D scan, ktorý sa odošle do zubného laboratória, kde sa mostík vyrobí. Okrem toho bude vyrobený provizórny mostík, ktorý budete nosiť niekoľko týždňov až do Vašej ďalšej návštevy. Pri druhej návšteve bude Váš trvalý mostík starostlivo skontrolovaný, nastavený a zacementovaný, aby sa dosiahol správny tvar. Príležitostne môže Váš zubár len dočasne zacementovať mostík, aby si vaše zuby a tkanivo zvykli na nový. Neskôr bude zacementovaný natrvalo. Na konci dostanete pokyny potrebné k správnej starostlivosti. Dôkladné čistenie kefkou, zubnou niťou a pravidelné zubné návštevy pomôžu Vášmu novému trvalému mostíku predĺžiť životnosť.
MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE:
Pri nesprávnej starostlivosti a kontrole sa zubný mostík môže časom uvoľniť a vypadnúť. Najčastejšie je to spôsobené kazom pod pridržiavacími korunkami. Ak sa to stane, kaz sa musí vyčistiť a je možné, že bude potrebné vyrobiť nový mostík. Závažnejším a esteticky nepríjemným vedľajším účinkom mostíkov je úbytok kostnej hmoty a ústup ďasien, ktorý sa časom objaví v mieste medzičlánku (predchádzajúci chýbajúci zub). Pretože nedochádza k tlaku/využívaniu kosti pod medzipočtom, kostná resorpcia nastane do jedného roka alebo aj skôr od straty prirodzeného zuba a časom sa zhorší. Z tohto dôvodu sú štandardom starostlivosti o náhradu chýbajúcich zubov zubné implantáty a mostíky sú vyhradené len pre prípady, v ktorých implantáty nie sú možným riešením.
Zubná korunka
Zubná korunka je trvalá náhrada používaná na obnovenie prirodzeného tvaru, veľkosti a funkcie poškodeného zuba.
Použitie zubnej korunky je vhodné v nasledujúcich prípadoch:
- Zlomené alebo prasknuté zuby.
- Kozmetické vylepšenie.
- Pokazené zuby.
- Zlomené výplne.
- Veľké výplne.
- Liečba koreňového kanálika.
Ako prebieha nasadenie zubnej korunky?
Tento postup si zvyčajne vyžaduje dve návštevy zubnej ambulancie. Počas prvej návštevy bude zahŕňať odobratie niekoľkých presných odtlačkov alebo 3D scan, ktoré sa použijú na vytvorenie korunky. Forma sa tiež použije na vytvorenie dočasnej korunky, ktorá zostane na Vašom zube približne dva týždne, kým zubné laboratórium zhotoví trvalú korunku. Kým je zub znecitlivený, zubár pripraví zub odstránením akéhokoľvek kazu a vytvarovaním povrchu tak, aby správne sedel na korunke. Po vykonaní týchto krokov sa Vaša dočasná korunka umiestni dočasným cementom a skontroluje sa váš záhryz. Pri druhom stretnutí bude dočasná korunka odstránená, zub sa vyčistí a bude Vám nasadená nová korunka. Na záver dostanete pokyny k správnej starostlivosti. Aj v tomto prípade je potrebné pravidelne navštevovať zubného lekára
STAROSTLIVOSŤ:
Najlepší spôsob starostlivosti o zubné korunky je rovnaký ako starostlivosť o prirodzené zuby. Správne čistenie zubnou kefkou, niťou a pravidelné profesionálne čistenie v zubnej ambulancii dodajú Vašej novej korunke dlhú životnosť.
MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE:
• Nepohodlie a citlivosť - po nasadení trvalej korunky je bežné pociťovať určité nepohodlie a citlivosť. Nepohodlie zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov. Bolesť alebo citlivosť, ktorá sa vyskytuje pri zahryznutí, je zvyčajne spôsobená príliš vysokou korunkou. V takomto prípade je nutné navštíviť zubného lekára, ktorý korunku upraví. V zriedkavých prípadoch môže byť zub po nasadení korunky citlivejší ako zvyčajne. Vtedy sa zub ešte raz skontroluje ak je to potrebné, vyčistia sa koreňové kanáliky. • Uvoľnená / spadnutá korunka - po čase sa môže stať, že sa cement spod korunky vymyje. Ak sa tento problém nerieši, umožňuje to baktériám presakovať a spôsobiť ďalší zubný kaz. Najlepší spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je pravidelne navštevovať zubára. Pravidelné rutinné čistenie, röntgen a kontrola diagnostikujú problém skôr, ako spôsobí rozsiahle kazy.